Race Committee Volunteer Schedule

Below is the list of upcoming races & committees. If you see a gap in the committee column we are looking for a volunteer to run this event - Please contact the racing director to sign up. Please note, this schedule is limited to racing events - For a list of all club events please view the club calendar.

Notes: K= keel, D= Dingy, C= Cruising, WE= Weekend Series (Club Championship counter races)

*Skipper's Meetings are one hour prior to the start except Guys n Gals which is 1-1/2 hours prior

Weekend Race Schedule 2020
(updated March 3, 2020)
DateCategoryEventDetailsCommittee 2020Skipper/Contact
1Saturday May 16KIce BreakerMichael Jeremy
2Saturday May 30KDouble HandedAndrew Sinclair
3Saturday June 6KSingle HandedRichard Clayton & Lynn Shannon
4Saturday June 13K-WECentennial CupDon Allin
5June 18-21K5.5 International RegattaJohn Heintzman
6Saturday July 4KWomen Around the BuoysPhilip Stoersor
7Saturday July 11K-WEBeausoliel TrophyRichard Clayton & Lynn Shannon
8Sunday July 12DTecumseth Centerboard Richard Clayton & Lynn Shannon
9Saturday July 18K-WETecumseth KeelDon Allin
10Saturday August 8KHope Island Race
11Sunday August 91200DBurt-Gerrans Youth Regattasailing school raceNot Required
12Saturday Aug 221100KGuys and GalsAll Welcome to RaceMatt Cowan
13Saturday August 28-301000K5.5/Terry Moss Shark RegattaJohn Heintzman
14Saturday Sept 19 K-WEMBSC Fall RegattaCourse racesMichael Jeremy
15Saturday Sept 12K & CHog RacePig Roast at Camp Kitchi
16
17Notes: K= keel, D= Dingy, C= Cruising, WE= Weekend Series (Club Championship counter races)
18*Skipper's Meetings are one hour prior to the start except Guys n Gals which is 1-1/2 hours prior
19Wednesday Keel Race Schedule 2020
20
21DateCategoryEventDetailsCommittee 2020Skipper/Contact
22Wed May 131830KStart series 1SmooothPeter Wolfhard
23Wed May 201830KPredatorEugene Kokbas
24Wed May 271830KMait JennyMoris Strods
25Wed June 31830KExpress MailDoug Baker
26Wed June 101830KEvergreenPeter Hayden
27Wed June 171830KStart Series 2/Series 1 Awards (K&D)Pizza at 2030Misty BluePeter Ohara
28Wed June 241830KExpressionJohn Parkhurst
29Wed July 11830K LevityEwan Campbell
30Wed July 81830K WickedProctor / Tietz/ Douglas
31Wed July 151830KSkybirdJane Watson
32Wed July 221830KStart Series 3/Series 2 Awards (K&D)Pizza at 2030HomerJeff Brook
33Wed July 29KAround The Island RaceSocial Following Race with GBRBlow meDave Sutherland
34Wed August 51830KFinn McCoulDavid Dunphy
35Wed August 121830KMoon ShadowTerry Bell
36Wed August 191830KWhite SailsRick White
37Wed August 261830KSundanceMatt Thurley
38Wed September 2KStart Frostbite Series / Series3 Awards, Pizza at 2030Maid MarionRobin Allen
39Wed September 9KSurpriseGord Laco
40Wed September 16KClosing Wednesday raceSummerDean Harker
41Wed September 23KFun race to end the year!VagabondGerald Field
42Monday Dinghy Race Schedule 2020
43
44DateCategoryEventDetailsCommittee 2020Skipper/Contact
45Mon May 111830DStart Series 1Kathryn Gallichan
46Mon May 181830DKathryn Gallichan
47Mon May 251830DRay Svazas
48Mon June 11830DRay Svazas
49Mon June 81830DRay Svazas
50Mon June 151830DStart Series 2Ray Svazas
51Mon June 221830DRay Svazas
52Mon June 291830DRay Svazas
53Mon July 61830D Heidi Cameron
54Mon July 131830D Heidi Cameron
55Mon July 201830DStart Series 3
56Mon July 271830D
57Mon August 31830D
58Mon August 101830D
59Mon August 171830D
60Mon August 241830D
61Mon August 31DStart Frostbite SeriesKathryn Gallichan
62Mon September 7DHeidi Cameron
63Mon September 14DHeidi Cameron